Sohbet Girişi

Türkiye Burada Sohbet Ediyor

kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Mirc İndir
play store app store

Chat Sohbet

Chat Sohbet

Sohbet uygulamaları arasında çeşitlilik söz konusu olan internet ortamı, uygulama alanlı her türlü sistemi hafızasında barındırıyor. Talep ve arayışlara göre şekillenen muhabbet uygulamaları milyonlarca kullanıcının arkadaş bulma arayışlarına çözüm bulmak için aktif çalışıyor.

Chat ortamlarını teknik anlamda düşünecek olursak, çeşitli kategorilere ve dil özelliklerine göre ayrıştırmak mümkündür. Bunlara son dönemlerde sosyal medyanın fenomen olmuş sitelerinide dahil edebilirmiz. Eğer sıralı bir şekilde başlık altında toplamamız gerekirse öncelikle hangisinden başlamamız gerektiğini düşünmek lazım. Tabiki 20 yıl öncesi henüz internetin ilk keşif dönemlerinde Mardam Bey isimli fenomenin miRC indir seçeneğini kullanarak irc tabanlı sohbet buluşudur.

IRC Tabanlı Sohbet Siteleri

Üst yazıda altını çizerek belirtmiş olduğumuz gibi yirmi yıl öncesi Mardam Bey’in bulmuş olduğu mirc, devrim niteliğinde iletişim ağının internet üzerindeki yazılı kaynaklarından en popüleridir. Özellik bakımından irc tabanlı server ağı ile bağlantı kurup çeşitli sohbet kanallarına yönlendirilerek yazılı sohbet yapılmaktaydı. Kullanıcı (user) #sohbet odalarında genel sohbete yazışmaları ile katılır, özel sohbetler için ise rumuzlara çift tıklayıp açılan pencere ile özel chat yapabilmekteydi. Bu irc sunucularına (irc.chat1.org)  şeklinde örnek verdiğimiz gibi bağlantı kurulmaktaydı. Günümüzde halen kullanılmakta olan bu tarz sohbet platformları, web bağlantı ve mobil uygulamalarınıda geliştirerek teknolojiye ayak uydurmaya devam etmekte ve kullanıcı kitlesini kaybetmemek adına direnmektedir. Sohbet ağının yönetici (admin, ircop, chanel op) şeklinde görevlileri genel huzur ve güven ortamını korumaktalar.

Görüntülü, Sesli Chat Siteleri

Bu tarz siteler günümüzde popülerliğini yüksek miktarda korumaktadır. Özellikle iletişim kurma esnasında, görüntü ve ses özelliği bulunan, partner arayışında yazılı sohbet etmek yerine alternatif olarak görüntülü sistem ile seçim yapmak için kullanılmaktadır. Bu tarz siteler chat rulet, omegle, chatrandom ve görüntülü chat siteleri olarak bilinirler. Bir çok kullanıcı farklı arayışlarını (cinsel anlamda) bu tarz siteler üzerinden yapmaya çalıştıkları için seviyeli kullanıcı kaybına uğrayabilmektedir. Bu sebeple şikayet butonuna tıkladığınız zaman görüntüyü adminlere ileterek kullanıcı rahatsızlığının önüne geçebilir, ve uzaklaştırma cezası verilebilir.

Sosyal Sohbet Odaları

Bu başlık altında bahsedeceğimiz sohbet siteleri, aslında en fazla kullanıcı kitlesini bünyesinde barındırmayı başaran uygulama sitelerdir. Resim ekleme başta olmak üzere, durum paylaşma, görüntülü veya yazılı sohbet, video ekleme, paylaşma, ve bulunduğun konumu işaret etme gibi birden fazla özelliği bulunan, mobil sohbete açık ve rahatlıkla kullanılabilen bu tarz sosyal siteler (Facebook, İnstagram, Twitter) yazılı sohbetleri nostaljik hale getirmeyi bir nebze olsun başardı. Çünkü arkadaş ekleme yöntemi ile kendi hesabın üzerinden tüm arkadaşlarının yaptığı paylaşımları görebilme özelliği bulunmaktadır. Cep telefonu ile bağlantı kurup canlı yayın paylaşımı yapabilme özelliği ile, bulunduğun herhangi bir yerde konser veya tiyatro gibi çekimleri, hesabın üzerinden rahatlıkla arkadaşlarına izletebilirsin.

Chat1 557 okunma
Cevap bırakın

alt dalga
Aç / Kapat

Yayındaki Dj:   &   Çalan Parça:

Ses 50